Běh do vrchu je unikátní a především velmi náročná atletická disciplína, která spojuje vytrvalostní běh s přírodou, přesněji řečeno horami. Vybíhají se a někdy i sbíhají kopce, vrchy, štíty… běhá se převážně v terénu po lesních stezkách, ale i po kamenech, loukách, lyžařských sjezdovkách. Je to disciplína náročná na fyzickou připravenost, psychickou odolnost, ale i techniku běhu v těžkém horském terénu. Výběh klade vysoké požadavky na naši fyzičku, techniku prověří hlavně seběhy, psychika je důležitá u obou.
První Světová cena, neoficiální mistrovství světa v běhu do vrchu, se konalo v roce 1985 v italském San Viglio di Marebbe. Čeští závodníci se Světových cen v běhu do vrchu, resp. Mistrovství světa zúčastňují pravidelně již od roku 1990. Na evropské půdě, Evropské ceně v běhu do vrchu se Češi poprvé představili v rakouském Ebensee v roce 1997. 1.oficiální Mistrovství Evropy se konalo na ostrově Madeira v roce 2002 a 1.oficiální Mistrovství světa proběhlo loni v italském Madessimu. Ve stručném přehledu níže jsou uvedená všechna medailová umístění české reprezentace na Světových cenách, MS, Evropských cenách, ME a MS v horském běhu na dlouhou vzdálenost.
Mistrovské soutěže MS a ME se běhají jeden rok jenom „nahoru“, do kopce a další rok „nahoru- dolů“ a to tak, že v jedné sezoně se běží např. MS nahoru a ME nahoru-dolů.
V roce 2010 Evropská komise běhu do vrchu odhlasovala (5:1), že ženy budou běhat stejné tratě jako muži, junioři a juniorky také (cca 5km). Tento návrh byl předložen ke schválení EAA v květnu. Bohužel jediný člen Evropské komise a současně prezident WMRA Bruno Gozellino, který byl proti sjednocení tratí využil svého vlivu a v podstatě tuto logickou aktivitu směřující ke sjednocení tratí pro muže a ženy shodil se stolu. Zdá se, že toto jednání není ve prospěch běhů do vrchu podobně jako to, že s jeho podporou není stále dořešen pozitivní dopingový případ Elisy Desco, která byla pozitovně testována po vítězství na MS v italském Campodolcinu (již skoro 1,5 roku v tuto chvíli).