Doktorka Jana Zárubová z EpiStopu se specializuje na péči o pacienty, trpící epilepsií. V sobotu 30.7. se v Praze uskuteční triatlonový závod TRIEXPERT TriPrague a lidé s epilepsií mají možnost startu bez registračního poplatku. V rozhovoru jsme si povídali o této nemoci a účinnosti sportovních aktivit.
Jak byste laikům představila vaši organizaci EpiStop? Snažíme se vytvářet platformu pro setkávání, spolupráci a aktivní činnost skupin a osob, které mají nějaký vztah k epilepsii. Jde o samotné pacienty, zástupce zdravotnických organizací, sociální poradce, novináře a další. Naším společným cílem je zlepšit postavení osob s epilepsií v naší společnosti.
Epilepsie je celkem běžně používaný termín, ale málokdo ví, o co se vlastně jedná. Často mají lidé trochu zkreslené informace. Mohla byste tuto chorobu přiblížit čtenářům?
Mylně se má za to, že epilepsie je jen jedna nemoc. Je to vlastně několik desítek různých onemocnění. Dá se to přirovnat třeba ke zlomeninám, kterých je také celá řada. Základním projevem epilepsií jsou záchvaty, kterých rozlišujeme několik typů podle průběhu, od pocitů vnímaných pouze postiženým jednotlivcem až po těžké velké záchvaty, které jsou spojeny s křečemi a ztrátou vědomí, pádem.
Jaké jsou příčiny epilepsie?
Příčin je také celá řada. U dětí to mohou být různé vývojové vady, předporodní a poporodní komplikace. V adolescenci se může jednat o některé genetické epilepsie, různá onemocnění mozku. V seniorském věku se toto epilepsie často pojí s Alzheimerovou chorobou nebo cévní etiologií. Častokrát se epilepsie projeví až během života. Důležitá je včasná lékařská intervence a aktivní zapojení se. Tady se dostáváme k důležitosti sportu, který hraje velkou roli.
Nahráváte mi na další otázku, jak došlo k navázání spolupráce mezi EpiStopem a triatlonovým závodem TRIEXPERT TriPrague?
V rámci společného projektu, který má za cíl zkoumat vliv fyzické zátěže a sportů na lidi s epilepsií jsme se potkali s Lenkou Kovářovou (předsedkyně ČTA.pozn.red.). Na základě měření EEG při stupňované sportovní zátěži zkoumáme změny aktivity mozku u lidí s epilepsií. Takže jsme se začaly bavit o triatlonových akcích a spojily své síly v rámci chystaného TRIPrague.
Sportovci s epilepsií mají na tento závod startovné zdarma. Přeci jen mi to nedá se nezeptat, jak velké je riziko záchvatu při závodě?
Většina našich pacientů žije s vhodnou medikací bez záchvatů. Největší riziko podle mne hrozí při plavání, takže by bylo dobré, aby měl závodník s sebou doprovod. V ostatních disciplínách už to není nebezpečnější než běžný život.
Co je vaším cílem v tomto směru?
Hlavním cílem je upozorňovat na to, že je stále mnoho zbytečných předsudků ohledně sportovních možností pro lidi s epilepsií. Byla bych moc ráda, aby se tito lidé co nejvíce zapojili do běžných aktivit. Druhým cílem je to, aby se ukázalo, že aktivní sport má velmi důležitý vliv na stav epilepsie u člověka jako takového. Že díky sportu se může průběh tohoto onemocnění zlepšit.
Jaký je váš vztah ke sportu? Máte zkušenosti s triatlonem? Přemýšlela jste o startu na TRIPrague?
Můj vztah ke sportu je velice pozitivní. Od dětství jsem dělala atletiku a víceboj. Později jsem běhala. Během studií na medicíně a záležitostí kolem rodiny šel sport trochu stranou, navíc jsem chronicky onemocněla. Právě sport mi v tomto těžkém období velmi pomohl. K triatlonu mám zatím spíš observační vztah, ale v září se chystám na štafetu v rámci vodáckého triatlonu. Na start TRIPrague se postavím třeba příští rok.