Olympijský medailista Jan Řehula vedl v této sezoně české triatlonové reprezentanty a pochopitelně nechyběl na slavnostním vyhlášení, které se konalo v Karlových Varech. Svou premiérovou sezonu u kormidla českého triatlonu hodnotí pozitivně. Spokojený je nejen s novým přístupem a novými procesy, ale i s výsledky. Směrem k další sezoně si přeje, aby Česká republika měla co nejpočetnější zastoupení na olympiádě v Riu.
Honzo, slavnostní vyhlášení letošní triatlonové sezony je za námi. Jak hodnotíte letošní výsledky českých reprezentantů?
Byla to pro mě první sezóna v ČR. Šlo hlavně o položení základů systematické práce s kategorií K23 a Elite. Uspořádali jsme za rok cca 12 tréninkových srazů, což je mnohem více než v minulosti. Monitorovali jsme výkonnost i týdenní zatížení novými prostředky. Snažili jsme se uspořádat dlouhodobé soustředění ve Španělsku, kde se nám vystřídaly všechny kategorie. I díky této práci výsledky nebyly zlé a řekl bych, že triatlon dostal nový impuls a udělal v uplynulé sezóně kok vzhůru. Vendula Frintová vybojovala 4. místo v závodě seriálu MS v Aucklandu, což znamená nové české maximum. Filip Ospalý se stal mistrem Evropy ve středním triatlonu. Přemek Švarc zajel famózně na SP v Mexiku a 6. místem skočil do hry o OH Rio. Jan Čelůstka zaznamenal na SP skvělé 7. místo. Jan Volár vybojoval solidní 4. místo na EP v Karlových Varech, kde se pohyboval neustále kolem 2. místa. Teprve dvacetiletý Linduška zajel pěkné 22. místo na Evropských Hrách.
Kdo vás nejvíce potěšil a u koho byste řekl, že to nebylo úplně ono?
Objevem sezóny by se dala označit juniorka přecházející do K23 Jana Macháčová, která si na MS ve své kategorii doběhla pro slibné 14. místo. Naopak od Petry Kuříkové se v ženách čekalo více, bohužel i zranění Achillovy šlachy znamenalo sestup v OH řebříčku. Petra je v současné době po operaci a těší se na následující sezónu.
Poprvé se české triatlonové výběry připravovaly ve Španělsku. Ukázal se tento model jako přínosný?
Pro kategorii K23 i Elite se zdá být model velmi přínosný. Bohužel mladší kategorie hlavně děvčat se potýkaly s obtížností cyklistických terénů. Snažili jsme se vést starší závodníky k samostatnosti v oblasti výběru zdravé výživy a měli možnost si vařit sami. Silně kopcovatý terén byl přínosem pro cyklistickou vybavenost závodníků. V příštím roce se budeme snažit o zvýšení běžecké kilometráže o 15 až 20km týdně, což by se mělo pozitivně projevit na koncovce výkonu.
Budete tedy v přípravných kempech v cizině pokračovat i v příští sezoně?
Ano, určitě. Když je tato lokalita dobrá pro olympijské medailisty Alistaira a Johnathata Brownleeho, tak proč bychom tápali po nových lokalitách. Benidorm plánujeme od 24.1 do 28.2. 2016. Všichni se již těší. Odtrénovali jsme tam opravdu velké penzum práce a týmoví fyzioterapeuti Petr Soukup a Anička Soukupová měli plné ruce práce a ze dne na den dokázali často se závodníky zázraky. Dokonce jsme tam loni již v těchto měsících plavali v moři.
Teď trochu odbočíme. Povězte nám více o vaší triatlonové akademii v Plzni?
TAP je poměrně rozsáhlý projekt založený na osvědčených modelech vyspělých triatlonových zemí. TAP bude plnit funkci hlavního triatlonového centra a bude nabízet špičkový servis z hlediska personálního obsazení i bezchybné kvality sportovišť. Projekt bude mít vícezdrojové financování. Vše bude propojeno se vzdělávacím procesem na středních a vysokých školách. Hlavními partnery projektu v této oblasti budou Sportovní Gymnázium a Západočeská Univerzita. Počítá se i s kvalifikačním klíčem. Projekt odstartuje v roce 2016. Jeho cílem bude i zaměření na cizí jazyky, což by těm nejlepším mohlo otevřít cesty ke studiu v zahraničí. Akademie by se mohla starat i o sportovce jednotlivých vytrvalostních disciplín, tak je tomu například na Novém Zélandu, Holandsku či USA.
Honzo, co byste na závěr popřál českému triatlonu do 2016?
Samozřejmě se budeme snažit o co nejpočetnější účast na OH. Naším největším želízkem v ohni bude matadorka Vendula Frintová. Budeme se snažit o lepší týmové výsledky na ME v Portugalsku i v zářijovém MS v Mexiku. V oblasti závodů se v ČR budeme snažit o získání závodu SP, který by našim atletům pomáhal dlouhodobě získávat body do olympijské kvalifikace. Triatlon jako spektakulární letní sport bude mít i silnou podporu na akcích Lipno Rio či Bolevák Rio, kde si závod budou moci vyzkoušet na minitratích všichni příchozí.